TEKNOLOJİLER&TANIMLAR

BARKOD TEKNOLOJİSİ

Barkodlar sizi korkutmasın. Onları anlamak için uzay mühendisi olmanız gerekmez; barkodlar değişik kalınlıktaki barların ve boşlukların kullanılarak rakam ve harflerin değişik bir şekilde kodlanmasıdır. Bunları bir veri toplama metodu olarak önemli veri girişlerinin yerini tuttuklarından bir tür yazı şekli olarak düşünün. İş hayatında, barkodların doğru kullanımı verimsizlikleri azaltarak şirketin verimliliğini arttırır ve şirketi daha iyi yerlere taşır.

Kısaca, barkodlar veri girmenin hızlı, kolay ve doğru yoludur.

Bu size bir sürpriz gibi gelebilir! Barkod açıklayıcı veri içermez. Sosyal sigorta numaranızın adınız ve adresinizi içermediği gibi, barkod da bir bilgisayarın aradığı referans biçiminde ilgili bir kayıt olup açıklayıcı veri ve diğer önemli bilgileri içerir.

ÖRNEĞİN, bir ekmek somununun üstünde bulunan bir barkod ürünün adını, ekmeğin cinsini veya fiyatı içermez; onun yerine, 12 haneli bir ürün numarası içerir. Bu numara kasiyer tarafından kasada taranır, mağazanın bilgisayarına gönderilir ve bu bilgisayar da veritabanında bu numara ile ilgili kaydı bulur. Bu malın kaydı ürünün içeriğini, tedarikçinin adını, fiyatı, eldeki miktarı, vs. içerir. Bilgisayar derhal ''fiyatı kontrol eder'' ve kasada fiyatı gösterir (ayrıca satın alınan miktarı eldeki stoktan düşer). Bütün bu işlem anında yapılır; kasiyerin bu 12 haneli numarayı girmesinin ne kadar uzun süreceğini düşünün.

Özetlersek: barkod tipik olarak içine kodlanmış bir kimlik bilgisi içerir, ve bu veri bilgisayar tarafından bu veri ile ilgili tüm bilgileri görmek için kullanılır.

Semboloji: Kolay bir tanım.

Semboloji barkod teknolojisinde bir lisandır. Fransa'da seyahtteyken Fransızca konuştuğunuz gibi, semboloji bir tarayıcı ve barkod arasında birbirlerinin ''konuşmalarını'' sağlar. Bir barkod tarandığında, semboloji bilginin doğru olarak okunmasını sağlar. Barkod basıldığı zaman ise, semboloji yazıcının etikete dönüştürülecek olan bilgiyi anlamasını sağlar.

BARKOD SEMBOLOJİ TÜRLERİ

Barkodlar çok çeşitlidir. Çoğumuz süper marketlerde gördüğümüz barkodlara aşinayız, ancak çeşitli sektörlerde standart olarak kullanılan pek çok başka barkodlar da vardır. Sağlık, üretim, perakende, vs. hepsinin kendi sektörlerine özgü sembolojileri vardır ve birbirlerinin yerini tutamazlar. Neden bu kadar çok çeşitli barkod bulunmaktadır? Çünkü değişik sembolojiler belirli sorunları çözmek üzere geliştirilmişlerdir. Sıklıkla rastlanan sembolojilere hızlı bir bakış atarak, nasıli nerede ve neden kullanıldıklarını görelim:

UPC/EAN - Bu sembol kasaya getirilenürünlerde kullanılır. UPC sembolleri sabit uzunlukta olup, perakende ve gıda sektörlerinde zorunludur ve başka bir yerde çoğunlukla kullanılmazlar. Marketlerin ihtiyaçları için geliştirilmiş olup 12 hanelik bilgi oldukça az bir yer kullanır.

Kod 39 - bazı sektörlerin barkoda rakamların yanında alfabetik harfleri de kodlama ihtiyacı duymaları nedeni ile geliştirilmiştir. Kod 39 en çok kullanılan barkod teknolojisidir. Gıda dışı sektörlerin tipik bir barkodu olup, üretim gibi çeşitli sektörlerde kimlik, stok ve takip amaçlı kullanılır. Bununla birlikte, kod 39'un oldukça uzun barkodları bulunmakta ve etiket uzunluğu önemli bir faktör olduğu takdirde uygun olmayabilir.

Kod 128 - Bu barkod kod 39'un sunduğu karakterlerden daha fazlasına ihtiyaç hissedildiğinde geliştirilmiştir. Etiket uzunluğu göz önüne alındığında, kod 128 iyi bir alternatiftir, çünkü küçük ve yoğun sembollerden oluşur. Bu semboloji etiketin uzun olmamasının öne çıktığı denizcilik sektöründe sıkça kullanılır.

Aralıklı 5 adetin 2'si - Denizcilik sektöründe çok kullanılan diğer bir semboloji ise Aralıklı 5 adetin 2'si 'dir. Depolama sektörü tarafından da sıkça kullanılır. Bu semboloji de oldukça az yer kaplar ve bunları içlerinde marketlere malların gönderildiği oluklu ambalajlar üzerinde görürsünüz.


Postnet - Yalnızca A.B.D. Posta İdaresi tarafından kullanılan bu semboloji, posta kodlarını kodlayarak mektupların işlem görerek yerlerine hızlı bir şekilde ulaştırılmalarını sağlar.

PDF417 - 2D (iki boyutlu) barkod olarak da bilinen bu semboloji, yüksek yoğunluklu ve doğrusal olmaması dolayısıyla çapraz bulmacaya benzer. Ancak bu ve yukarıda belirtilen diğer barkodlar arasındaki fark PDF417'nin taşınabilir veri dosyası olması ve yalnızca bir referans numarasından ibaret olmamasıdır. Bazı eyaletler ehliyetlerin üstünde 2D barkodu bulunmasını şart koşmaktadırlar. Eyaletinizde böyle bir şart varsa, bu barkodda adınızı, resminizi ve sürücülük geçmişinizi ve ilgili diğer bilgileri kodlayacak yeterli miktarda yer vardır. Hatta, bir PDF417 barkoduna Gettysburg nutku bir posta pulu boyutunda kodlanabilir.

Hatırlanması gereken önemli bir nokta barların ve aralıkların genişliği fazlalaştıkça barkod basıldığında daha fazla yer kaplar; bu nedenle, barkod yoğunluğu azalır. Barlar ve aralıklar inceldikçe, barkod basıldığında daha az yer kaplar ve barkod yoğunluğu artar. Bu rehberin basım bölümünde bu konudan daha fazla bahsedeceğiz.

BARKOD NASIL OKUNUR?

Barkodlar basılı barkod sembolünün üstünden küçük bir ışık hüzmesi geçirilerek okunur. Gözleriniz yalnızca lazer tarayıcıdan yayılan ince kırmızı çizgiyi görür. Gerçekte olan tarayıcının ışık kaynağının koyu renkli barlar tarafından emilmesi ve açık boşluklar tarafından yansıtılmasıdır. Tarayıcı içindeki bir cihaz yansıyan ışığı alır ve elektrikli bir sinyale dönüştürür.

Tarayıcının lazeri (ışık kaynağı) barkodu ilk bardan önceki beyaz bir boş alanda (sessiz alan) okumaya başlar, son bara gelinceye kadar devam eder ve sonuncu bardan sonraki beyaz boş alanda sona erer. Işık sembol alanının dışından geçirilirse barkod okunamaz, bu nedenle barkod uzunlukları barkod alanının kolaylıkla okunabilmesi için hazırlanmıştır. Kodlacak bilgi ne kadar uzun olursa barkodun uzunlugu da o kadar fazla olur. Uzunluk arttıkça, barların boyu ve okunacak alanlar da artar.

Üç ana barkod tarayıcı türü vardır--sabit, taşınabilir cihaz ve taşınabilir kablosuz cihaz.

Sabit tarayıcılar (elde tutulan veya monte edilmiş) terminallerine bağlı olup barkod tarandıkça verileri bir bir iletirler.

Taşınabilir tarayıcılar
pille çalışır ve verileri terminale daha sonra aktarmak üzere hafızalarında saklarlar.

Kablosuz taşınabilir tarayıcılar verileri hafızalarında saklamakla birlikte, bu verileri gerçek zamanlı olarak terminale aktarırlar. Böylelikle, yönetim kararları için gerekli tüm verilere anında erişim sağlanır.

TARAYICILAR ( "SCANNER"LAR ) NASIL ÇALIŞIR?

Bir barkod tarayıcısı bir tarayıcı, bir dekoder ve dekoder ve bilgisayar terminali arasında arayüz görevi yapan bir kablodan oluşur. Tarayıcının işlevi barkod sembolünü taramak ve bilgisayara barkodun barları ve boşluklarına eşdeğer bir elektrik çıktısı göndermektir. Bununla birlikte barkod sembolojisini tanıyan dekoderdir. Taranan barkod içeriğini analiz eder ve ve verileri geleneksel veri formatında bilgisayara gönderir. Dekoder tarayıcının sapında olabileceği gibi arayüz veya takoz olarak adlandırılan ayrı bir kutuda da bulunabilir. Dekodersiz tarayıcılar taşınabilir terminallere bağlanılırken de kullanılabilir çünkü kod çözme işi terminalin kendisi tarafından yapılır.

Sabit Tarayıcılar

Klavye Takoz Okuyucular
Klavye btakoz okuyucu bir bilgisayara klavye arayüzü olarak adlandırılan bir port vasıtası ile bağlanır. Barkod tarandığında, bilgi klavyede tuşlanmış gibi aktarılır. Zaman zaman takoz okuyucu olarak adlandırılırlar çünkü fiziksel olarak klavye ve bilgisayar arasında bulunarak ikinci bir klavye gibi bağlanırlar. Klavye takozunun büyük bir avantajı barkod okumasının hiç bir yazılım değişikliği gerektirmeden okunmasıdır. Yazılım alınan verilerin hızlı bir daktilo tarafından girişleri yapıldığını varsayar. Bir takoz okuyucusu ile, klavye ile girilmiş verileri kabul eden her hangi bir program barkod verisini değişiklik olmaksızın kabul edecektir.

Seri barkod Tarayıcılar
Bir barkod okuyucudan bilgisayara veri aktarmanın bir diğer nyolu bilgisayarın RS-232 portuna bağlamaktır. Okunan barkod bilgisi seri port bağlantısı ile aktarılır ve bu çok kullanıcılı bilgisyarlar için idealdir.

Her kullanıcı için seri ASCII terminallerle, barkod okuyucu terminal ve bilgisayar arasında bağlanabilir ve terminalin yaptığı gibi ASCII verilerini aktarır.

Bağlantı: Gerekli kablo
Seri port RS-232 kablo ve güç kaynağı
OCIA Kasa veya Synapse adaptör
Takoz arayüz Güç Kaynağı
Taşınabilir terminal 9-iğneli kablo

Taşınabilir tarayıcılar

Taşınabilir tarayıcılar elde taşınan ve pille çalışan tarayıcılardır. Verileri hafızada depolayarak terminale daha sonra aktarırlar. Taşınabilir bir okuyucu bir barkod tarayıcı, kullanıcıya kumanda etmesini sağlayan bir LCD ekran ve miktar gibi değişken verileri girmeye yarayan bir klavyeden oluşur. Bilgileri bilgisayara yüklemek için bir kızak da satın alınmalıdır. Taşınabilir tarayıcılar hareketli olunduğunda ve toplanan veriler derhal istenmediğinde idealdir. Tarayıcılar uygulamanıza göre tercih edebileceğiniz elle tutulan, üstte taşınabilen veya kamyona monte edilen tipleri ile değişik tarzlarda bulunurlar.

Kablosuz Taşınabilir Tarayıcılar

Uzak bir noktada bilgi toplamanız gerektiğinde ve bu bilgiye hemen ihtiyacınız olduğunda, kablosuz çözüm en mükemmelidir. Kablosuz bir tarayıcı da terminalde bulunur ve verileri tarandıkça anında ve doğru olarak merkeze iletir. Kablosuz ürünler kullanıcının faaliyet noktasında bilgiyi taramasına imkan sağlar ve bu durum pek çok sektör için idealdir.

Kablolar

Gerekli kablolar tarayıcıyı nasıl bağlayacağınıza bağlıdır. Kablolar RS-232 doğrudan kablolar veya Synapse adaptör olup, her iki şekilde de güç kaynağı gereklidir. RS-232 bağlantıları 9 veya 25 iğneli olup, tarayıcıyı bilgisayara bağlarlar. Synapse adaptörü bir tarayıcıyı Synapse adaptör kablosunu değiştirerek bir çok bilgisayarla kullanmanızı sağlar.


 
Anasayfa   |   Şirket Profili   |   Ürünler   |   Teknolojiler   |   Teknik Destek   |   Sektörünüz & Çözümümüz   |   Referanslar&Uygulamalar   |   İletişim

2017 © 869TR TÜRKİYE'DE KODLAMANIN ADRESİ | YASAL UYARI